Biuro domowe: zalecane monitory

Czy praca w biurze domowym zmienia się z sytuacji awaryjnej w trwałe rozwiązanie? Temat biura domowego był już częścią codziennego życia w niektórych firmach lub przynajmniej był tematem średnio- lub długoterminowym. Jednak podczas pandemii korony biuro stało się nagle tematem tabu, a wiele firm zostało zmuszonych do pracy z domu. Doświadczenia były w większości pozytywne. I właśnie ten aspekt ma daleko idące skutki dla domowego biura.


Jaki monitor do domu wybrać?


Koronawirus zmusił wielu przedsiębiorców do przełamania i zaoferowania swoim pracownikom możliwości pracy w domu. Ale co dzieje się po ustąpieniu pandemii? Wydaje się, że wiele firm polubiło to, a eksperci spodziewają się trwałego wpływu na rozpowszechnienie i akceptację biura domowego.

W firmach obowiązują przepisy BHP dotyczące biurowych stanowisk pracy, które również są regularnie sprawdzane. Te same wymagania dotyczące komfortu i ergonomii powinny oczywiście obowiązywać również w domowym biurze. Jednak w wielu przypadkach praktyka jest inna. Wiele osób patrzy na małe wyświetlacze swoich notebooków w domu, które nie nadążają za nowoczesnymi stanowiskami komputerowymi w firmach, ani pod względem wielkości, ani ergonomicznych funkcji.


Wybór monitora do biura


Wybór odpowiedniego monitora zewnętrznego jest ważny, aby móc pracować co najmniej tak zdrowo i produktywnie, jak w firmie podczas pracy w domu, tymczasowo lub na stałe.

Właściwy rozmiar ekranu laptopa i rozdzielczość


Notebooki do użytku mobilnego powinny być tak lekkie i poręczne, jak to tylko możliwe. I jest to również zauważalne w przekątnej ekranu, która wynosi zwykle od 12 do 15 cali. Notebook z 17-calowym wyświetlaczem jest prawie ogromny. Zewnętrzne monitory biurkowe sprawiają, że praca jest wydajniejsza i wygodniejsza, oszczędzają cenny czas, a także są bardziej ergonomiczne i zdrowsze: teksty lub treści graficzne są wyświetlane jako większe, wyraźniejsze i łatwiejsze dla oczu . Oznacza to, że oczy są znacznie mniej obciążone , co jest zdecydowanie zauważalne podczas całego dnia pracy przed ekranem. Jest wystarczająco dużo miejsca, aby wyświetlać informacje obok siebie, więc nie musisz ciągle przełączać się między różnymi oknami programów.

Miarą rozdzielczości szczegółów jest ppi (piksel na cal), czyli piksele na cal. Wartość ta opisuje odległość między poszczególnymi pikselami i dlatego jest również nazywana gęstością pikseli. Im większa gęstość pikseli, tym drobniejsze szczegóły, które można wyświetlić na monitorze, i ostrzejszy obraz.

Użytkownicy często unikają monitorów o wysokiej rozdzielczości, ponieważ obawiają się, że wyższej rozdzielczości szczegółów towarzyszy zmniejszenie rozmiaru czcionki lub menu i interfejsów użytkownika. Przynajmniej ci, którzy używają obecnych systemów operacyjnych i programów, nie muszą się tutaj martwić. Oferują one teraz funkcje skalowania, które umożliwiają skalowanie czcionek i menu zgodnie z wymaganiami, dzięki czemu użytkownik może cieszyć się ostrym ekranem bez konieczności rezygnacji z jego zwykłego rozmiaru czcionki.

Dla 27-calowego ekranu rozdzielczość powinna wynosić co najmniej 2560 × 1440 pikseli (WQHD), a jeszcze lepiej 3840 x 2160 (UHD- 4K ). Takie połączenie rozmiaru ekranu i rozdzielczości zapewnia znacznie więcej miejsca do pracy w porównaniu z Full HD.

Ekranu 32 cali z rozdzielczością 3840 x 2160 pikseli (UHD-4K) oraz współczynniku kształtu 16: 9 posiada największą przestrzeń i optymalny rozmiar wyświetlania treści oraz podział powierzchni ekranu.

Jakich wejść i kabli potrzebuję?


Aby móc podłączyć zewnętrzny monitor do komputera PC lub notebooka, musi być dostępne odpowiednie wyjście graficzne dla wyjścia obrazu w żądanej rozdzielczości i z odpowiednim typem sygnału. Połączenia analogowe z D-Sub ( VGA ) należy wykonywać tylko w wyjątkowych przypadkach: Należy zauważyć, że czasami nawet sygnały Full HD nie mogą być odtwarzane bez zakłóceń. Jeśli to możliwe, należy używać połączeń cyfrowych, takich jak HDMI, DisplayPort, Mini DisplayPort lub USB-C. Aby wybrać odpowiedni monitor, ważne jest zatem sprawdzenie dostępnych wyjść wideo notebooka lub komputera PC.

DisplayPort, HDMI i USB-C to standardowe wyposażenie obecnych monitorów. Często występują również połączenia starszego typu DVI.

Właściwy wybór technologii paneli i przestrzeni kolorów


Obecnie w monitorach stosowane są głównie następujące technologie paneli: IPS, TN i VA. Do codziennej pracy w domowym biurze najlepszym rozwiązaniem są panele IPS, ponieważ zapewniają najlepszą jakość obrazu. Panele IPS łączą w sobie bardzo dobry kolorowy wyświetlacz z bardzo dużą stabilnością kąta widzenia. Oznacza to, że kontrast i odwzorowanie kolorów są zmieniane tylko w minimalnym stopniu, nawet przy bardzo różnych kątach widzenia.

Monitor z dobrym pokryciem przestrzeni kolorów sRGB jest w zupełności wystarczający do czystego użytku biurowego. Jest to nawet wystarczające w przypadku aplikacji graficznych i edycji zdjęć, o ile nie jest wymagana rozszerzona przestrzeń kolorów. Jeśli jednak stawiasz większe wymagania co do przestrzeni barwnej, aby np. Wykorzystać ją do hobby, takich jak fotografia, wideo czy treści graficzne w czasie wolnym, warto przyjrzeć się urządzeniom o dużej przestrzeni barwnej, zwane monitorami graficznymi.

Tekst powstał przy współpracy z: AppleHome – Serwis MacBook Warszawa

One thought on “Biuro domowe: zalecane monitory

Dodaj komentarz