Finansowanie parku maszynowego

Rozbudowa parku maszynowego o nowe maszyny CNC to ważny krok ku rozwojowi działalności. Taki ruch pozwala nie tylko zwiększyć wydajność produkcji, ale również poszerzyć ofertę. Ponieważ jednak wiąże się to ze sporym wydatkiem, firmy poszukują atrakcyjnych źródeł finansowania tego typu inwestycji. Ten temat dotyczy także Ciebie? Sprawdź, na co obecnie możesz liczyć!

Dotacje na maszyny CNC

Rozbudowa parku maszynowego to jedno z działań, na które można uzyskać różnego rodzaju dotacje i dofinansowania. Są one oferowane zarówno z budżetu krajowego, jak i przez Unię Europejską. Przykład krajowego wsparcia finansowego to konkurs o dofinansowanie „Badania na rynek”. Jest on ogłaszany w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjny Rozwój. Dotacje i dofinansowania na maszyny CNC przyznawane są zwykle właśnie na zasadzie konkursu. Aby wziąć w nim udział, należy złożyć wniosek zawierający m.in. lokalizację i dokładny opis inwestycji. Pieniądze otrzymane z takiej dotacji można przeznaczyć m.in. na zakup maszyn i osprzętu, podniesienie kwalifikacji pracowników oraz dostosowanie zakładu przemysłowego do współczesnych realiów.

Kredyt na maszyny CNC

Dotacje to nie jedyny sposób pozyskania środków na nowoczesne maszyny sterowane numerycznie. Inne źródła finansowania to m.in. leasing tokarki czy też uzyskanie kredytu bankowego. Jeśli chodzi o tę drugą opcję, należy zaznaczyć, że jest to rozwiązanie raczej dla prężnie prosperujących przedsiębiorców, niż rynkowych debiutantów. Banki bowiem żądają często zaświadczenia o uzyskiwanych dochodach. Jeśli z dostarczeniem takiego dokumentu nie ma problemu, zostaje udzielony kredyt inwestycyjny. Jest to w istocie pożyczka, którą należy spożytkować na rozwój działalności. Jak najbardziej więc można wykorzystać uzyskane środki finansowe właśnie na zakup nowej maszyny CNC do swojego parku maszynowego.

Leasing tokarki i innych maszyn CNC

Leasing tokarki, frezarki czy krawędziarki to opcja, z której często korzystają początkujący przedsiębiorcy. Maszyny CNC są chętnie leasingowane, ponieważ przez wiele lat dobrze trzymają swoją wartość. W leasing można wziąć zarówno maszyny nowe, jak i używane. Dokładna wysokość rat czy też okres leasingu zależą zaś od danej firmy, która oferuje tę formę finansowania. Zwykle jednak maszyny CNC brane są w leasing na 3-5 lat (choć czasem odbić znacznie dłużej). Co więcej, z tytułu umowy leasingu można odliczyć podatek VAT, a raty regularnie wrzucać w koszty. To ogromna zaleta dla przedsiębiorców, którzy w ten sposób optymalizują koszty podatkowe i zapewniają sobie większą płynność finansową. Warto dodać, że w przypadku umowy kredytu w koszty można wrzucać jedynie odsetki. Leasing tokarki lub innej maszyny CNC wydaje się więc jednym z najbardziej atrakcyjnych źródeł finansowania parku maszynowego, które będzie odpowiednie zarówno dla nowych firm, jak i stale chcących się rozwijać przedsiębiorstw.