Jakie są rodzaje rolek do kas fiskalnych?

Codziennie w miejscach, gdzie prowadzi się działalność usługową, wykorzystuje się duże ilości różnego typu papieru paragonowego. Można wyróżnić 3 rodzaje takich rolek, które można nabyć w różnych rozmiarach. Czym się charakteryzują? Którą z nich najlepiej wybrać?

Rodzaje rolek do kas fiskalnych

Jak się okazuje, sklepy, lokale gastronomiczne i inne punkty, w których dokonuje się sprzedaży, mogą korzystać z różnych urządzeń, które służą do drukowania paragonów. Właśnie dlatego na rynku można znaleźć trzy różne rolki do kas fiskalnych.

  • rolki termiczne do kas fiskalnych – tego rodzaju rozwiązanie należy do najpopularniejszych wyborów wśród właścicieli sklepów. Rolki termiczne do kas są wykonywane ze specjalnego papieru, który jest wyposażony w dodatkową warstwę chemiczną. Wewnątrz takiej kasy fiskalnej powstaje ciepło, a pod jego wpływem właśnie na papierze termicznym pojawia się odpowiedni nadruk. Takie rolki do kas fiskalnych stosuje się w najróżniejszych miejscach, takich jak na przykład markety wielkopowierzchniowe, sklepy, targi czy punkty sprzedaży, punkty gastronomiczne, a także zakłady usługowe i wiele innych miejsc. Rolki termiczne są więc niezbędne w takich miejscach, a jednocześnie są również bardzo tanie. Takie rolki to podstawowe narzędzia w przypadku każdego biznesu. Bez nich nie może odbyć się żadna sprzedaż, tylko dzięki nim właśnie dany zakup jest zgodny z prawem, ponieważ istnieje po prostu obowiązek stosowania kas fiskalnych. Na ogromną popularność takiego rozwiązania bez wątpienia wpływa fakt, że termiczne rolki do kas są niezwykle ciche i szybkie i dzięki temu zapewniają sprawną i błyskawiczną pracę, a przy tym są również bardzo tanie;
  • rolka offsetowa – wśród rolek do kas można także znaleźć rolki offsetowe. Czym się cechuje taka rolka i czy bardzo różni się od rolki termicznej? Jak się okazuje, rolka offsetowa jest wykonana ze zwykłego papieru i nie posiada dodatkowej chemicznej warstwy, tak jak rolka termiczna. Dokładnie taki sam papier jak w rolkach offsetowych, wykorzystuje się również do produkcji zwykłych kartek do drukarek oraz do gazet itd. Offsetowy papier wykorzystuje się w specjalnych drukarkach, a nadruk w ich przypadku powstaje dzięki igle, która barwi kartki. Co ważne, papier offsetowy stosuje się na przykład do produkcji banknotów;
  • rolki samokopiujące – to trzeci i ostatni typ rolek, które mogą wykorzystywać miejsca, w których dokonuje się sprzedaży. Rolki samokopiujące określa się również jako rolki dwuwarstwowe, z tego względu, iż składają się z dwóch wstęg papieru. Jedną z nich stanowi papier offsetowy, druga zaś to warstwa samokopiująca. Dzięki temu można równocześnie wydrukować oryginał oraz kopię paragonu. Warto zauważyć, że papier samokopiujący, czyli druga warstwa rolki offsetowej, jest pokryta mikrokapsułkami. Właśnie na tej warstwie powstaje kopia – w wyniku uderzenia tusz rozlewa się i tak powstaje „odcisk” wydruku z pierwszej warstwy. Rolki samokopiujące sprawdzą się w kasach starego typu, dziś używa się ich dość rzadko, z tego powodu, iż były dość głośne.

Gdzie kupić rolki do kas fiskalnych?

Rolki do kas fiskalnych najlepiej kupować w dużych ilościach i ze sprawdzonego źródła. Najlepszym miejscem w takim przypadku jest więc działająca od lat na rynku hurtownia. Kupując tylko w takich miejscach można mieć pewność co do jakość produktu i niskiej ceny.