Lokal na biuro. W biurowcu, czy w mieszkaniu? Plusy i minusy każdego rozwiązania.

Jako, że problemy związane z panującą w kraju sytuacją pandemiczną i obostrzeniami stopniowo odchodzą w zapomnienie, coraz większa liczba przedsiębiorczych Polaków rozważać zaczyna rozpoczęcie bądź też wznowienie prowadzonej działalności gospodarczej. W tym momencie pojawia się jednak pytanie, czy lepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie lokalu na biuro w biurowcu, czy też prowadzenie firmy z własnego mieszkania lub domu? Jak łatwo się domyślić, obydwa te rozwiązania wiążą się z wieloma korzyściami oraz aspektami negatywnymi, które należy wziąć pod rozwagę.

W pierwszym z omawianych przypadków otrzymujemy dostęp do przestrzeni idealnie dostosowanej do prowadzenia działalności gospodarczej, a także wyposażonej we wszelkie niezbędne udogodnienia, dzięki którym firmę będziemy mogli zacząć prowadzić już od pierwszego dnia. Z pewnością nie będziemy mogli narzekać na brak biurka, komputera, skanera, kserokopiarki, czy niszczarki, które jak wiadomo są absolutnymi niezbędnikami dla każdej osoby prowadzącej biuro. Niestety jednak, wszelkie te sprzęty, jak również sam wynajem przestrzeni w biurowcu zlokalizowanym w dogodnej lokalizacji będzie nas sporo kosztować – szczególnie dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z prowadzeniem działalności gospodarczej może się to okazać wydatkiem nie do przeskoczenia. Generowane przez pierwsze miesiące prowadzenia działalności zyski mogą okazać się niewystarczające na pokrycie czynszu, nie mówiąc już o opłaceniu podatku oraz inwestycji w dodatkowy osprzęt bądź oprogramowanie.

Co w takiej sytuacji zrobić? Możemy zdecydować się na prowadzenie działalności w zaciszu własnych czterech ścian, co pozwoli nam na poczynienie znacznych oszczędności na wszelkiej maści opłatach, które to musielibyśmy ponosić wynajmując powierzchnie biurowe. Dużym plusem takiego rozwiązania jest także maksymalny komfort pracy, brak konieczności nieprzerwanego stykania się z interesantami i współpracownikami, jak również cisza i spokój, które to jak doskonale wiemy wręcz idealnie przekładają się na zwiększenie ogólnej produktywności. Niestety jednak, nie zawsze jest to pomysł optymalny, jako że firmę prowadzoną z mieszkania lub domu bardzo ciężko jest rozwinąć, zatrudnić w jej ramach nowych pracowników, czy też zaopatrzyć. W pewnym momencie okazać się może, że nasze przedsiębiorstwo rozrosło się na tyle, że bez wynajmu bądź nabycia przestrzeni biurowej w zewnętrznej lokalizacji czeka nas stagnacja. Naszym zdaniem jednak w początkowych fazach prowadzenia działalności gospodarczej, kiedy to dopiero zyskujemy rozeznanie w branży, a dodatkowo pragniemy do absolutnego minimum ograniczyć generowane koszty, prowadzenie firmy z domu będzie strzałem w dziesiątkę! Kiedy już wypracujemy sobie odpowiednią renomę, przenosiny do biura okażą się być po prostu kolejnym, naturalnym krokiem rozwoju prowadzonej przez nas działalności, na który to będziemy już sobie mogli wtedy finansowo pozwolić, nie drenując przy tym nadmiernie posiadanego budżetu inwestycyjnego.