Jak wybrać dobrego laptopa do pracy i rozrywki?

Awaria, potrzeba czegoś lepszego, zmiana pracy – to tylko kilka powodów, przez które stajemy przed koniecznością wyboru nowego laptopa. Ile pieniędzy musimy wydać? Na co zwrócić uwagę, by nie żałować wyboru?
Odpowiedz sobie na pytanie do czego laptop ma służyć.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze laptopa?

Zupełnie inne wymagania będzie miał komputer do gier, a inny typowo do pracy biurowej i obsługi pakietu Microsoft Office. Oczywiście możesz kupić całkowicie nowy laptop lub troszkę zaoszczędzić i wybrać laptop poleasingowy.

Laptopy do biura

W przypadku laptopa typowo do pracy trzeba zwrócić uwagę głównie na procesor i ilość pamięci ram. Procesor zarówno od firmy AMD czy Intel sprawdzi się, jeśli wybierzemy serię Ryzen3 lub Intel Core i3 lub wyższą. Zapewni to stabilne, płynne działanie i spokojną obsługę stron internetowych oraz pakietu Office. Pamięć RAM w ilości 4GB wystarczy do obsługi pojedynczych aplikacji, jeśli lubimy jednak robić kilka rzeczy na raz – warto postawić na 8 GB RAM.

Do szybkiego uruchamiania i działania komputera warto wybrać dysk SSD (dyski HHD – talerzowe już coraz rzadziej pojawiają się w komputerach, ponieważ są znacznie wolniejsze). Jeśli chodzi o kartę graficzną – w zupełności wystarczy karta zintegrowana. Jeśli mamy budżet około 1700-1800 złotych, to możemy śmiało ruszać do sklepów i szukać odpowiedniego komputera.

Wyższa kwota oczywiście zapewni lepsze parametry. Komputer typowo biurowy będzie charakteryzował się niższą wagą i dłuższym czasem na baterii.

Laptopy do gier

Jeśli chodzi zaś o komputery do gier – tutaj kluczową kwestią jest co to będą za tytuły. Warto wtedy sprawdzić zalecane wymagania techniczne i podpasować do nich parametry komputera. Tutaj obowiązkowa będzie na pewno dedykowana karta graficzna i procesor co najmniej AMD Ryzer 5 lub Intel Core i5 lub wyższe serie.

Koszty laptopów do gier rozpoczynają się często od 3000 złotych, jednak by zagrać w najnowsze tytuły trzeba liczyć się z wydatkiem minimum 4 tysięcy złotych w przypadku laptopa nowego ze sklepu.