Meble do biura – jak wyposażyć open space

Wybierając meble do biura, skupiamy się na wygodzie pracowników. Jednocześnie bierzemy pod uwagę wielkość pomieszczenia, komfort pracy i rodzaj biura. Jak urządzić open space zgodnie z wytycznymi BHP? Podpowiadamy, jakie wymogi powinny spełniać funkcjonalne meble do biura: zwłaszcza biurka i krzesła do biura.

Wybieramy biurko do pracy przy komputerze

Biura typu open space są popularnym rozwiązaniem zwłaszcza w przypadku korporacji. Praca na open space jest popularna wśród zespołów projektowych, handlowych, IT, call center. Jednak niekiedy biura wynajmowane są bez umeblowania. Dzięki temu sami decydujemy o tym, jak wyposażymy biuro, jaki zestaw mebli biurowych najlepiej się u nas sprawdzi.

Planując meble do biura i wybierając systemy mebli biurowych, weźmy pod uwagę wytyczne zawarte w rozporządzeniach. Chodzi o przepisy dotyczące projektowania przestrzeni biurowych. Dotyczą one warunków technicznych budynków, a także bezpieczeństwa i higieny pracy. Mówią między innymi o ilości wolnej przestrzeni dla jednego pracownika czy odległości od strefy pożarowej.

Biurka na open space mają zwykle mniejszą powierzchnię niż biurka w klasycznym biurze. Jak ustawione są meble biurowe, biurka? Biurka stoją obok siebie, tworząc kilkurzędowe ciągi. Niekiedy nowoczesne meble biurowe – biurka ustawiane są w ten sposób, że dwie osoby siedzą naprzeciwko siebie. Może być to jedno biurko współdzielone lub dwa przysunięte do siebie. Aby zapewnić pracownikom komfortową pracę i nieco prywatności, użyjmy przegród, na przykład z przezroczystego pleksi. Wybierając biurka, pamiętajmy też, żeby miały odpowiednią głębokość. Zapobiegnie to zahaczaniu nóg osób siedzących naprzeciwko siebie. Ważne też, aby pracownicy mieli wystarczająco miejsca na przejście między stanowiskami.

Minimalne parametry biurka do open space:

szerokość: 120 centymetrów

głębokość: 70 centymetrów

wysokość stołu bez regulacji: 70 centymetrów

Ważna jest także możliwość wyposażenia mebla: zastosowania odpowiednich akcesoriów biurowych. Biurka mogą być wyposażone w przelotki na kable, które zapobiegają plątaniu się przewodów. Oglądając meble biurowe i biurka, z pewnością zauważymy także, że ich boki są bardziej lub mniej zabudowane. Do przestrzeni biurowej open space polecamy biurka mniej zabudowane, które łatwiej połączymy ze sobą.

Wygodne krzesło na kółkach do biurka

Kiedy mamy już wybrane pojemne biurka, przejdźmy do krzeseł. Powinny być wygodne i ergonomiczne, przystosowane do wielogodzinnej pracy w pozycji siedzącej. Nieprawidłowo dobrane krzesła powodują ból pleców i ramion. Aby tego uniknąć, poznajmy cechy wygodnego krzesła.

Najważniejsze elementy krzesła biurowego:

pięcioramienna podstawa jezdna z kółkami – zapewnia stabilność krzesła

podłokietniki – pozwalają na odpoczynek ramion i barek podczas pracy

regulacja wysokości – możliwość zmiany wysokości o 40-50 centymetrów

regulacja wysokości oparcia – pracownik dopasuje krzesło do swojej budowy

regulacja kąta pochylenia oparcia – pozwala na odchylenie oparcia o co najmniej 5 stopni do przodu i 30 stopni do tyłu. Dodatkowo krzesło powinno mieć blokadę oparcia w wybranej pozycji.

Krzesła wyposażone są w różne mechanizmy, takie jak TILT, CPT, MULTIBLOCK. Do pracy biurowej wystarczy krzesło z mechanizmem CPT. Mechanizm ten pozwala na regulację wysokości krzesła, wysokości oparcia, głębokości siedziska. Możemy też zablokować oparcie w wybranej pozycji.

Z jakiego materiału powinna być wykonana tapicerka krzesła biurowego? Dobrym wyborem będzie z pewnością tkanina. Unikajmy eko skóry, ponieważ nie pozwala ona skórze oddychać. Dodatkowo na jej powierzchni z czasem powstają nieestetyczne pęknięcia.

Wybierając biurka i krzesła na open space, kierujmy się wytycznymi BHP. Przepisy mówią, na jakie elementy zwracać uwagę przy zakupie wyposażenia do biura.